• علی جوادزاده
  • 14/05/1400

تانگ درام یا هنگ درام  ؟

تانگ درام بخرم یا هنگ درام ؟ فرق تانگدرام با هنگدرام؟ سوالی که خیلی از ما پرسیده می شود و من دوست دارم در این مطلب به صورت مفصل به این سوال جواب بدهم. اما قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهم دوست دارم اول راجع به تانگ درام برای شما بنویسم. قبلا در مورد هنگ درام برای شما نوشته ایم و راههای انتخاب انرا بصورت مفصل شرح داده ایم. در این نوشته میخواهم در ابتدا تاریخچه تانگ درام را بررسی کنیم و سپس به تفاوت آن با هنگ درام بپردازیم.

نحوه پیدایش تانگ درام

نحوه پیدایش تانگ درام بسیار جالب است. شاید شما هم جاهایی دیده باشید که به این ساز تانک درام Tank Drum هم می گویند!

شاید اصلا باورتان نشود ولی حقیقتش را بخواهید ساخت تانگ درام از مخزن و کپسول گاز الهام گرفته شده است. دنیس هاولنا Deniss Havlena  آمریکایی اولین بار در سال 2007 این ساز را از قسمت بالایی کپسول گاز تولید کرد. در ابتدا به این ساز تانک درام یا هانک درام Hank Drum  گفته می شد. بعدها به دلیل شکل خاص و زبانه های  آن که باعث نواختن آن میشود به آن تانگ درام Tongue Drum  گفته می شود. اگر خیلی علاقه مند هستید برای خود تانگ درام بسازید این مقاله را مطالعه نمایید.

 

 

نحوه پیدایش تانگ درام

دلیل ساخت تانک درام را هم دنیس به خاطر عشق زیاد به هنگدرام عنوان میکند. دنیس میگوید در سال 2007 به دلیل کمبود منابع مالی و سختی تهیه هنگ درام که فقط توسط شرکت PanArt سوییس تولید می شد مجبور شده به فکر ساز جایگزین باشد . او میگوید به دلیل گرانی هنگدرام که 10000 دلار قیمت داشت تانگ درام را اختراع کرده است تا از صدای آن لذت ببرد. در نوشته ای طولانی دنیس راجع به این اختراع خود توضیح میدهد. در عکس های زیر به نحوه تولید اولیه آن پی می برید.

اما این روزها همه چیز فرق کرده است. خیلی از تولید کننده ها دیگر تانگ درام را از روی کپسول گاز تولید نمیکنند! بلکه این ساز در کارگاههای مجهز و از طریق متدهای برشکاری و قالب سازی با دستگاه های پیشرفته یا دست ساخته می شود. بعضی از سازنده ها ادعا میکنند که برای ساخت تانگ درام و حفظ صدای با کیفیت آن از هرگونه جوش یا برش خودداری میکنند.

نام اصلی این ساز

در ایران این ساز را با اسامی مختلفی میشناسند. “تانک درام” که متریال ساخت بود که توضیح دادیم و یا هپی درام که یکی از برندهای معروف این ساز است. در صورتی که اسم اصلی این ساز به دلیل شکل زبانه ها تانگدرام است و بکار بردن هر اسم دیگری اشتباه لفظی است.

فرق تانگ درام و هنگ درام

فرق تانگ درام و هنگ درام

اولین فرق : ساخت ساز

اگر شما تانگ درام و هنگ درام را کنار هم بگذارید براحتی به تفاوت ظاهری این دو ساز پی خواهید برد. این تفاوت در نحوه ساخت این دو ساز نیز تاثیر می گذارد. هنگ درام عموما بصورت دست ساز بوده  در حالیکه تانگدرام در بعضی از کارگاهها با دستگاههای پیشرفته برش و قالب درست می شود.

دومین فرق : صدای ساز

باید اعتراف کنم که شخصا صدای هنگدرام را با هیچ سازی عوض نمیکنم. هنگ درام دارای حجم صدای بیشتری نسبت به تانگ درام است. هر دو ساز از نوع سازهای ایدیفون می باشد . هنگ درام اگر خوب تیون شده باشد دارای عمق صدای متالیک بسیار زیباست . در مقابل تانگ درام طنین و پژواک بیشتری به نسبت هنگدرام دارد. به زبان ساده تانگ درام صدا را بصورت سطحی اما با کشش زیاد تولید میکند در حالیکه هنگدرام صدای عمیق با کشش کوتاه تر ارائه میدهد.

صدای تانگدرام ملودیک تر از هنگدرام بوده و برای نواختن آهنگ های شاد مناسب است. علیرغم اینکه بعضی از اسکیل های هنگ درام برای نواختن آهنگ های شاد خوب است اما آوای هنگدرام برای ساخت آهنگ های اسرارآمیز ، آرام و غمگین مناسب تر است. اصطلاحا باید بگوییم هنگدرام دارای Overtone بهتری نسبت به تانگدرام است .

سومین فرق : اسکیل یا گام ساز

اسکیل یا گام های هر دو ساز از لحاظ نامگذاری و نت بندی اندکی باهم متفاوت است. هرچند اکثر گام های محبوب در هنگدرام را شما میتوانید در تانگدرام نیز پیدا کنید.

اسکیل های زیر محبوب ترین های تانگ درام هستند.

D Akebono Pentatonic

C Major Pentatonic

Major Pentatonic

A Akebono Pentatonic

 

چهارمین فرق : تعداد نت ها

تعداد نت های هنگ درام بستگی به نوازنده و حرفه ای بودن او دارد. اگر نوازنده حرفه ای باشد علیرغم محدودیت ها حتی پانزده نت نیز ساخته می شود. اما تانگدرام بیشتر در هشت یا ده نت ساخته می شود.

 

پنجمین فرق : سایز و اندازه ساز

هندپن 52 تا 54 سانتی متر قطر و 24 سانتی متر ارتفاع دارد در حالیکه تانگ تقریبا نصف این مقدار و از 25 تا سی سانتی متر است.

 

ششمین فرق :نگهداری و تیون کردن

از کوک خارج شدن ساز، یکی از نقاط ضعف هنگ درام است. همه ما میدانیم که برای نگهداری هنگ درام چقدر باید حساس باشیم. هنگدرام با کیفیت بعد از دو تا سه سال نیازمند تیون است. در حالیکه اگر از تانگدرام به نحو صحیح اسفاده گردد اصلا نیازمند تیون دوباره نیست. از سوی دیگر هنگ به دلیل کشش سطحی در دمای بالا امکان خارج شدن از کوک را دارد اما این مشکل برای تانگ به ندرت اتفاق می افتد. از لحاظ طول عمر هم خب به دلیل سختی تانگ دارای  طول عمر بالاتری است. این یکی از مهمترین فرق هر دو ساز است.

 

هفتمین فرق : نوازندگی و آموزش هنگ درام و تانگ درام

نوازندگی هنگ درام فقط با ضربات انگشتان دست صورت می پذیرد در حالیکه تانگ درام هم با ضربان دست و هم با  Percussion Mellet  نواخته می شود. از لحاظ آموزش تقریبا این دو ساز تفاوت چندانی باهم ندارند و شما می توانید با نوازندگی تانگدرام بعد از مدتی تمرین، هنگ درام را نیز بنوازید.

سازندگان معروف تانگ درام ایرانی

هشتمین فرق : قیمت خرید

بله این فرق هر دو ساز برای همه ما مهم و چشمگیر است. خب خیلی راحت میتوان گفت که هنگ درام حداقل دو برابرتانگ درام قیمت دارد. چه ایرانی باشد چه خارجی. نوع خارجی تانگ درام از 200 تا 700 دلار و نوع ایرانی از یک میلیون به بالا قیمت دارد.اگر شما واقعا علاقه مند به خرید تانگدرام هستید سعی کنید تانگدرام با کیفیتی را بخرید که از نوازندگی با آن لذت ببرید. پیشنهاد ما به شما جهت خرید تانگ درام با شماره 091275809756 تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم