• علی جوادزاده
  • 04/06/1400

پیانو های آکوستیک و بعد از اون پیانو های دیجیتال داری ۳ پدال هستند برای ایجاد تغییرات خاص و مخصوصی در صدای پیانو ها طراحی و ایجاد شده تا نوازنده ها بتوانند از این تغییرات صوتی در نواختن قطعات استفاده کنند و قطعه را زیباتر کند.

انواع پدال پیانو

انواع پدال پیانو

پدال دمپر یا ساستین

پدال پیانو که در سمت راست آن قرار دارد و در پیانو دیواری است و هم گرند ، پدال دمپر نام دارد. یکی از بخش های مهمی که در اکشن پیانو ها وجود دارد دمپر نام دارد . هنگامی که نوازنده کلاویه ای را می فشارد، چکش به سمت سیم حرکت کرده و پس از وارد کردن ضربه به سیم برای تولید صدا به عقب بر می گردد. در این حالت وقتی صدا در سیم ایجاد میشود، تا زمانی که لرزش سیم ادامه داشته باشد، صدا نیز ادامه پیدا می‌ کند. حال اینکه در نواختن های سریع و پشت سر هم چند نت، اگر این طولانی شدن صدا برای همه نت ها اتفاق بیفتد، صدای تمام سیم ها با هم قاطی شده و نت ها غیر قابل تشخیص می‌شوند.

پدال دمپر

دمپر، بالشتک های نمدی کوچکی هستند که مقابل تمام سیم ها قرار گرفته و به محض اینکه نوازنده کلاویه را رها میکند، با قسمت نمدی دمپر بر روی سیم قرار  گرفته، و به این طریق لرزش و صدای ساستین دار  از بین می رود. در این صورت صدای نت های بعدی کاملا قابل تشخیص خواهند بود.

در برخی مواقع برای زیبا کردن قطعات احساسی، نوازنده نیاز دارد تا نت هایی با صدای کش دار و به اصطلاح ساستین دار بنوازد. برای این منظور پدال دمپر طراحی شده،  به طوری که زمانی که پدال دمپر پایین نگه داشته میشود، دمپر ها از روی سیمها عقب رفته و تا زمانی که پدال پیانو رها شود دمپر بر روی سیمها قرار نخواهد گرفت که به این شکل صدای سیم ها کش دار یا طولانی می‌ شود.

سه حالت مختلف پدال دمپر پیانو

زمانی که پدال دمپر کاملا رها باشد صداها به صورت مقطعی و کاملا جداگانه شنیده میشوند. وقتی پدال پیانو به حالت کاملا فشرده قرار دارد و صداهای کاملا کشدار میشود و طولانی میشود. گاهی وقتا نوازنده لازم دارد که کشش صدا را به مقداری متوسط و بین این دو حالت ، به وجود آورد. که برای این حالت پدال دمپر رو تا نیمه نگه دارد ( تکنیک نیم پدال ).

– پدال سوستناتو و دمپر ( ساستین )

پدال دمپر، صدای تمام نت ها را به صورت همزمان ، طولانی میکند. یعنی وقتی پدال دمپر را فشار می دهید، هر نتی که می نوازید، صدایی طولانی خواهد داشت. ولی با استفاده از پدال سوستناتو، نوازنده میتواند انتخاب کند که دمپر کدامیک از نت ها ، بی اثر شود . و اصطلاحا صدای آن سیم های خاص طولانی و کش دار شود . این پدال فقط در پیانو های گرند و برخی پیانو های دیجیتال موجود است.

سایر عملکرد های پدال سوم

پدال میانی در پیانوهای قدیمی وجود ندارد. اما حتی اگر پیانوی شما سه پداله باشد، این پدال ممکن است sostenuto نباشد. در برخی از پیانوها، پدال sostenuto با پدال بیس جایگزین می شود. سایر پیانوها دارای یک پدال practice ( معروف به پدال celeste ) می باشند که نت ها را به اصطلاح نرم تر می کند.

نحوه خواندن نماد پدال در دفتر نت

برای برخی از آهنگسازان استفاده از پدال ها امری عادی و مشخص است. در دفتر نت، علامت پدال نشان دهنده فشار دادن پدال به سمت پایین و مدت زمان نگه داشتن و برداشتن پا از روی پدال است.

  • پدال ساستین ( دمپر ) : Down = “Ped.” Up = “✱”
  • پدال سوستناتو ( Sostenuto ) : Down = “Sost. Ped.” Up = “✱”

Una corda.

  • پدال سافت: “una corda” Up = “tre corda”

– پدال سافت یا نرم

پدال سوم ، پدال نرم است. فشار دادن این پدال پیانو، چکش ها را به سیم ها نزدیک تر از حالت عادی می کند. و چکش ها برای ضربه زدن به سیم ها، فاصله کمتری را طی می ‌کند که این موضوع باعث میشه ضربه ها نرم تر و در نتیجه صدا نرم تر و خفه تر از حالت عادی اجرا بشود . که برای ایجاد حالت های صوتی و تونالیته های خاص استفاده میشود . این پدال هم در گرند است و هم در پیانو دیواری.

– پدال میوت پیانو ( سکوت )

پدال چهارم پدال میوت یا بی صدا کننده است . به دلیل اینکه پدال سوستناتو در پیانو دیواری موجود نیست به جای آن ، پدال میوت کننده در پیانو های دیواری قرار داده شده است . با فشردن این پدال، یک پرده نمدی بین چکش ها و سیم ها قرار میگیرد و از وارد شدن ضربه توسط چکش ها به سیم ها جلوگیری می کند . و صدای پیانو را به حد قابل توجهی کاهش می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم