• علی جوادزاده
  • 22/04/1400
فرق گیتار آکوستیک و کلاسیک

گیتار از جمله سازهایی می باشد که امروزه به طور گسترده در انواع موسیقی از کلاسیک گرفته تا راک جزء پرکاربردترین سازها می باشد و مدل های مختلف این ساز با  طنین دلنواز و منحصر به فرد صداها؛ توجه بسیاری از دوست داران موسیقی را به خود جلب کرده است.

همچنین به یکی از معروف ترین سازهای معاصر تبدیل شده است و علاوه بر داشتن پیشینه زیاد توانسته است همگام با عرصه موسیقی غرب هم از لحاظ ساختار و هم از لحاظ تکنیک های نوازندگی ، پیشرفت کند . گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک از انواع مدل گیتار هستند که در اینجا به معرفی آنها و تفاوتشان می پردازیم .

مهمترین فرق گیتار آکوستیک و کلاسیک

مهمترین فرق گیتار آکوستیک و کلاسیک

فرق اصلی گیتار آکوستیک و کلاسیک در سیم های آنهاست؛ بسیاری از گیتارهای آکوستیک امروزی مجهز به سیم های فلزی هستند و در مقابل گیتارهای کلاسیک از سیم های نایلونی تشکیل شده اند که همین تفاوت باعث تولید صدای متفاوت تری از یکدیگر می شود. چرا که سیم های نایلونی صدایی نرم و آرام تولید می کنند و نواختن آنها برای انگشتان راحت تر است در حالیکه سیم های فلزی صدایی بلندتر و تیزتر و زنگ دارتر تولید می کنند.

اندازه ی بدنه؛ گیتارهای کلاسیک در مقایسه با گیتارهای آکوستیک بدنه کوچکتری دارند.

فینگربورد؛ عموما سازهای کلاسیک دارای فینگربورد پهن تر و صاف تری می باشند و به همین خاطر فاصله بین سیم ها نسبت به گیتارهای آکوستیک کمی بیشتر است. این فاصله کمی بیشتر ممکن است کار نواختن را برای نوازنده راحت تر کند اما سرعت نواختن را ممکن است برای افراد مبتدی کندتر کند.

سردسته؛ قسمت بالایی گیتار که سیم ‌ها در آنجا تنظیم میشوند در گیتارهای آکوستیک و کلاسیک دارای شکلی متفاوت از یکدیگر می باشند.

تفاوت در سبک ها؛ در ژانرها و سبک هایی چون blues گیتار آکوستیک استفاده میشود. و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی ترانه‌ های راک و پاپ با گیتارهای آکوستیک اجرا میشوند. اگر بخواهید در استودیو نوازندگی کنید گیتار آکوستیک گزینه ی مناسبی است به دلیل خوش صدا بودن آن.

اگر بیشتر به موسیقی پاپ ایرانی و گروه ‌هایی مانند جیپسی کینگ و گیتار فلامنکو و اسپانیایی علاقه دارید،‌ گیتار کلاسیک بهترین گزینه برای شما است. همچنین به دلایل مختلف مانند قیمت پایین تر و محبوب بودن این سبک پاپ نسبت به سبک های فلامنکو و راک و… بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

گیتار کلاسیک (classic guitar)

از مرسوم ترین انواع گیتار در ایران ، گیتار کلاسیک می باشد . ساختار این گیتار از ۳ سیم نایلونی و ۳ سیم ابریشمی ، که با سیم پیچ فلزی پیچیده شده تشکیل می شود .

صدای آن نسبت به انواع دیگر گیتارها نرم تر و لطیف تر است و نوازندگی با آن به دلیل جنس سیم ها نسبتا راحت تر می باشد.

در سبک نواختن با گیتار کلاسیک می توانید قطعات سبک و ملودی بنوازید . در واقع ملودی نوازی و آژیر نقش اصلی در گیتار کلاسیک را دارند . گیتار کلاسیک به عنوان ساز تک نواز هم نیز شناخته می شود.

گیتار آکوستیک ( Acoustic guitar ) :

گیتار آکوستیک تقویت کننده ندارد و صدای آن را جز بدنه اش تشدید نمی کند ، صدای سیم ها در بدنه چوبی تو خالی آن تقویت می شود . جنس سیم های گیتار آکوستیک فلزی می باشد و کاسه صدای بزرگ تری دارد . سبک نواختن گیتار آکوستیک موسیقی های راک ، کانتری و بلوز می باشد . تنوع اجرا در گیتار آکوستیک از انواع دیگر بیشتر است و می توانید برای نواختن از هر سبکی استفاده کنید که به اصطلاح به آن ساز چند کاره می گویند . در واقع سیم های استیل آن می باشد که این چنین قدرتی را به این ساز می دهد .

دسته گیتار آکوستیک باریکتر می باشد ، تکنیک هایی که با ساز کلاسیک نمی شود اجرا کرد ، با این نوع گیتار به راحتی اجرا می شود .

تفاوت بین گیتار آکوستیک و کلاسیک در چیست :

در نگاه اول گیتار آکوستیک و کلاسیک شبیه هم به نظر می رسند، اما در صدا و طراحی تفاوت های چشمگیری دارند که در اینجا آنها را برای شما بازگو می کنیم .

طراحی بدنه آنها به چه صورت است ؟

بدنه ی گیتارهای کلاسیک نسبت به گیتارهای آکوستیک بسیار متفاوت است . بدین گونه که گیتار کلاسیک نسبت به گیتار آکوستیک کوچکتر است و فرو رفتگی دو طرف بدنه ی گیتارها که به ( کمر ) معروف است در گیتارهای کلاسیک باریکتر می باشد به همین دلیل نواختن با این گیتار آن هم در حالت نشسته راحت تر می باشد . اما در مقابل اکثرا گیتارهای آکوستیک دارای

بدنه ای به نام دردنات ( dreadnought ) می باشند ، که بزرگ تر از گیتارهای کلاسیک هستند و به همین دلیل بیس صدای بیشتری دارند .

در برخی از گیتارهای آکوستیک بخش بالایی گیتار به شکلی طراحی شده است که نوازنده می تواند به فرت های پایین تر به راحتی دسترسی پیدا کند که این مزیت در گیتارهای کلاسیک بسیار کم یاب است ، به این مزیت در گیتارهای آکوستیک به اصطلاح کات اوی ( cut-away ) می گویند .

صفحه انگشت گذاری ( فرت برد ) در آنها چگونه می باشد ؟

در گیتار کلاسیک صفحه انگشت گذاری آن به شکل قابل توجهی از گیتار آکوستیک پهن تر می باشد ، به همین دلیل احتمال خطا در گیتار کلاسیک پایین تر می باشد . هر چند که برخی بر این باورند ، این فرت بردها سرعت نوازندگی را مخصوصا در زمان جابه جایی دست در طول دسته را پایین می آورند .

جنس سیم های به کار رفته در این دو نوع گیتار چیست ؟

جنس سیم های به کار رفته در این دو نوع گیتار چیست ؟

گیتارهای نایلون یکی از نام های گیتار کلاسیک است . چون در ساختارشان از سیم های نایلون استفاده شده است . در گیتارهای آکوستیک معمولا از سیم های استیل استفاده می کنند .

سیم های نایلون و استیل صداهای کاملا متفاوتی دارند ، همچنین در زمان لمس و اجرا حس های متفاوتی را به شنونده منتقل می کنند ، بدین صورت که سیم های نایلون صداهای گرم و ملایمی دارند ، اما سیم های استیل معمولا صداهای شفاف و با رزونانس بالا دارند . یکی از دلایل محبوبیت گیتار کلاسیک بین تازه کاران ، سیم های نایلون آن می باشد که دارای قطر بیشتری می باشد و به دست کمتر فشار می آورند .

در مقابل سیم گیتار آکوستیک معمولا جنسشان از نیکل و برنز است و این سیم ها ، فلزی و نازک هستند ، به همین دلیل کمی بیشتر به انگشتان فشار وارد می کنند .

تفاوت صدای گیتار آکوستیک و کلاسیک چگونه است ؟

تا به اینجا به تفاوت سیم ها و طراحی گیتار آکوستیک و کلاسیک اشاره کردیم ، که همین تفاوت ها باعث می شود تا طنین این دو گیتار کاملا متفاوت باشد . برای شناخت بهتر طنین این دو گیتار می توانید از آهنگ های مورد علاقه ی خود کمک بگیرید .

بدین گونه که اگر ، به موسیقی پاپ ایرانی ، گروه هایی مثل جسی کینگ و گیتار فلامینگو و اسپانیایی علاقه دارید ، بهترین گزینه گیتار کلاسیک می باشد .

در مقابل بسیاری از ترانه های راک آمریکایی ، پاپ و اروپایی با گیتارهای آکوستیک اجرا می شوند.

تفاوت قیمت گیتار آکوستیک با گیتار کلاسیک چقدر است؟

بسیاری از افراد برای شروع کار نوازندگی از گیتار کلاسیک استفاده می کنند چون گیتار کلاسیک از نمونه های مشابه خود در سری های آکوستیک ارزان تر می باشد .

کلام آخر اینکه علاوه بر بازگو کردن تفاوت های ساختاری این دو گیتار که موجب تفاوت در رنگ صدا و جنس صدا در این سازها می شود ، و همچنین بازگو کردن بهترین راه دیگر برای تشخیص تفاوت آنها که همان گوش دادن به صدای این دو گیتار می باشد تا بهتر بتوانید تفاوت آنها را تشخیص دهید ، در نهایت این را می گوییم که اگر می خواهید نوازندگی را شروع کنید، می توانید با هر دوی این گیتارها شروع کنید و به مرور سبک مورد علاقه ی خودتان را پیدا کنید .

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلب جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. سعی ما تولیدکنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب تر و کامل تر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم